Açık Ofislerin Sağladığı Verimlilik Ve Faydalar

Açık Ofislerin Sağladığı Verimlilik Ve Faydalar

Özellikle açık ofisler, daha iyi verim almak ve çalışanların birbirleriyle olan iletişimlerini daha güçlü kılmak adına değerlendirilmektedir. Bu da gün içerisinde gerçekleştirilecek olan senkronizasyon sayesinde, zamandan kazanç sunar ve işler daha hızlı, kaliteli bir biçimde yapılmasına imkan tanır. Ancak burada meydana gelebilecek gürültülerin de olumsuz etkilerinin olduğunu söylemek gerekir. O yüzden bazı kişiler özel ofis mobilya çeşitleri kapsamında açık ofis sistemini tercih ederken, kapalı ofis sistemini de isteyenler bulunmaktadır. Bu da daha sakin ve daha sessiz bir ortam içerisinde, gözlerden uzak çalışma şansını sunduğundan dolayıdır. Ancak daha düşük maliyetlerde daha kullanışlı bir imkan verdiğinden dolayı özellikle patronlar açık ofislerden yanadır. Bu şekilde kaliteli ofis mobilyası çeşitleri kapsamında hazırlanmış olan bu mekanlar içerisinde, patronlar veya diğer görevli kişiler çalışanları daha iyi bir biçimde kuş bakışı gözlem altında tutabilmektedir.

air bnb office london hosea what workers want dezeen 1568 3 1024x731 - Açık Ofislerin Sağladığı Verimlilik Ve Faydalar

Açık Ofislerin Farklı Kullanışlı Yanları

Açık ofislerin bir diğer kullanışlı yanı ise arzu edilen değişik zamanlarda yer değiştirme imkanıdır. Özellikle denetleyiciler ya da patronlar bölmeleri tek tek gezmek yerine, bir bütün olarak yapılacak işlerin görünmesinden yanadır. Tabii açık bir ofis kapsamında işler yapılacak ise bu noktada gürültü olacağından dolayı da, mutlaka işlere en iyi biçimde odaklanmak için kaliteli ve konforlu çalışma koltukları kullanmak büyük bir önem arz etmektedir. Bu şekilde kapsamda tüm çalışanları tek seferde ve sürekli olarak kontrol etmek daha kolay hale gelir. Çalışan kişinin yerinde olup olmaması, işleri gerçekleştirip gerçekleştirmemesi ya da ne gibi bir performans sağlıyor bu rahat bir şekilde denetlenebilmektedir. Bu bağlamda açık ofisler eşliğinde performans düşüklüğü eğer olursa, bunu kapalı ofise geçmek ile karşılaştırmak pek de doğru değildir. Çünkü kapalı ofisler oldukça büyük maliyetlere sebep olabilmektedir.

 

2014ag15 458 - Açık Ofislerin Sağladığı Verimlilik Ve Faydalar

Açık Ofiste Kalabilmek İçin Farklı Çalışmalar

Her ne kadar duruma çalışanlar açısından bakıldığında açık ofislerde işleri gerçekleştirmek, pek de onlar için memnun bir durum olmasa da, şirket bakımından ve patronlar açısından büyük bir avantaj sunmaktadır. Bu yüzden günümüzde Microsoft’un başlattığı ve ‘mahalle’ ismi verdiği özel odalar altında, açık ofiste çalışan kişiler bu odalara geçerek özel işlerini ve telefon görüşmelerini rahatlıkla yapmaktadır. Tamamen kaliteli ve fonksiyonel bir yapı altında üretimleri gerçekleştirilen ofis koltukları ile kaliteli masalar eşliğinde, günümüzde açık ofisler şirketler için daha avantajlı görünmektedir. Bu yüzden iletişimin güçlü olduğu ve daha iyi bir senkronizasyon kapsamında işlerin gerçekleştirilmesi adına kapalı ofis pek fazla tercih edilmemektedir.

 

c8c89484dda46c7f50b3bfeab2e30972 - Açık Ofislerin Sağladığı Verimlilik Ve Faydalar