Çalışma Masaları Ve Ergonomi

Çalışma Masaları Ve Ergonomi

Ofisler, home ofisler ve tüm çalışma alanlarında, sağlıklı bir anatomi ve omurga rahatsızlıklarına mahal vermemek için, ergonomik çalışma masalarını kullanmak gereklidir. Çalışma masaları üretim aşamasında, ergonomik yapıya uygun şekilde tasarlanmaktadır. Çizim aşamasında başlayan fiziksel yapı konsepti, postör, rahat oturuş pozisyonu ve gün boyu beden yapısının aktivitelerini kısıtlamayacak şekilde dizayn edilmelidir.

Profesyonel markalar ve ofis malzemeleri firmaları, tasarımlarında mühendislik çalışmaları ile çizim, 3D görüntüleme, tet ve onay gibi aşamalarla, vücut yapısına yarar sağlayacak ve omurga yapısını destekleyecek dizaynlar için üretim gerçekleştiriyor. İş hayatında verimliliği artıran çalışma masaları satın alınırken, dikkat edilmesi gereken çeşitli özellikleri değerlendirmek gerekiyor.

 

5012 - Çalışma Masaları Ve Ergonomi

Çalışma Masalarının Genel Özellikleri

Ebat ve yükseklik ölçüleri, çalışma masalarının rahatlığını, konforunu belirleyen temel öğelerdir. Yükseklik, kol seviyesi, sandalye yüksekliği ve materyalin ham maddesi önem kazanır. Fonksiyonel kullanım rahatlığı, çekmeceler, köşe ve kenar özellikleri, büro masaları dizaynlarında dikkat edilmesi gereken kriterlerdendir. Çalışma alanının temel özelliklerine göre masa seçilmelidir. Geniş ofisler, kişiye özel ofisler, kişi kapasitesi yüksek çalışma alanlarına göre ofis masası ve ofis gereçleri seçilmelidir.

Kare, dikdörtgen, oval veya yuvarlar çalışma masaları, kullanım alanlarına ve kişi kapasitesine göre seçilir. Çoklu ofis ortamlarında genellikle küçük ebatlarda ve dikdörtgen masa konseptleri tercih edilir. Masif malzemeden yahut hafif ağaçlardan tasarlanan masalar, genel kullanıma ait olduğu için ergonomik açılarına çok dikkat edilmez. Bu durumlarda vücut yapınızın sağlığını gözetmek ve konforlu kullanım sağlamak için, koltuk veya sandalyenizin rahatlığına özen göstermelisiniz. Omurgayı destekleyecek, ergonomik, portatif ve ayarlanabilir ofis sandalyeleri tercih etmek, duruş bozukluklarını ortadan kaldırarak, rahat kullanım sağlar.

Ergonomi Nedir? Çalışma Masalarında Neden Önemlidir?

Fiziksel çevre ve ofis gereçlerinin, insana uyum sağlaması üzerine dizayn edilmesi, ergonominin konusudur. Bilimsel bir dal olan ergonomi, insan anatomik yapısı ile fiziksel çevrenin uyumlanması üzerine çalışma sağlar. Ofis alanında; çalışma masası, toplantı masaları, sandalyeler, bilgisayarlar ve tüm ofis malzemeleri ergonomik çevreyi oluşturur. Makineler ve gereçlerin, insana uyumu- dizayn ve konseptler, ergonomiyi yani rahatlık ve konforu belirler.

İdeal konum, ideal makine ve çevre yerleşkesi, ofis ve çalışma masalarının ergonomisini belirler. Çalışma masalarının rahatlığı, insana uyumlu şekilde tasarlanması, iş verimliliğini, insan gücünü ve sağlıklı çevrelerin oluşumunu sağlar, destekler. İş hayatında yüksek başarı için, insandan ziyade çevreyi insana uyumlamak, yapılabilecek en akıllıca işlemler bütünüdür.

Ofis konseptlerinde ofis masalarının ergonomisi, bilinçli- büyük markaların özen göstererek üretimini yaptığı ürünlerdir. Kişilerin de yaşam standartlarını daha nitelikli hale getirmeleri, fiziksel yapılarının sağlıklı devamı ve verimli iş kalitesi sağlamaları için, tüm ofis gereçlerinin ve fiziksel çevrenin, insana uyumlu ve rahat kullanımına uygun şekilde tasarlanması gerekiyor.

Unutulmamalıdır ki, makineler insana kolaylıkla uyum sağlar. İnsanın konforu, yaşam kalitesi ve anatomik yapısı desteklenmeli, rahat kullanım ve yaşam alanları oluşturulmalıdır.