Çalışma Masasında Ergonomi

Çalışma Masasında Ergonomi

Çalışma ortamları kişilerin tercihlerine göre değişik özelliklerde tasarlansa da ergonomik anlamda kullanımı kolaylaştıran ve verimliliği artıran bazı niteliklere sahip olması gereklidir. Herkesin sahip olduğu zevkler ve rahat edebileceği şartlar değişkenlik göstermektedir. Ancak çalışma masaları ve çalışma ortamları, çalışan kişiyi yormadan işlerini rahat bir şekilde icra etmesi için mutlaka sahip olmaları gereken bazı yapısal özellikler göz önünde bulundurularak düzenlenmiş olması şarttır.

 

1DW 88X 1024x600 - Çalışma Masasında Ergonomi

Kişinin bütün ilgisini işine verebilmesi için, kendisini bulunduğu ortamda rahat ve huzurlu hissetmesi çok önemlidir. İdeal çalışma ortamının hazırlanmasıyla, işlerin aksamasına sebep olan dikkat dağınıklığının önüne geçmek mümkündür.

Doğru Çalışma Masası Nasıl Seçilir?

Masanın rengini seçerken aşırı parlamaya sebep olarak göz kamaştıracak pastel renklerden kaçınılmalıdır. Dikkat çekici renkler odaklanma problemlerine ve çabuk yorulmaya yol açabilmektedir. Örneğin beyaz renkte bir masa tercih edilirse, yazılı metinler okunurken gözün fazladan yorulmasına sebep olarak çalışanın dikkatini metin üzerinde yoğunlaştırmasını zorlaştırmaktadır. Bunun yerine masalar gözü yormayacak gri, kahverengi tonlarında renklerde tercih edilmelidir.

 

0401224 PE564858 S5 1024x1024 - Çalışma Masasında Ergonomi

Masanın rengi dışında aşırı ya da yetersiz aydınlatma da dikkat dağınıklığına ve göz yorgunluğuna neden olabilmektedir. Masa üzerinde mutlaka bir lamba bulundurularak yeterli aydınlık sağlanmalıdır. Doğru ışıklandırma tercihiyle çalışma isteğini artırmak ve odaklanma sorunlarını gidermek mümkündür.

Çalışma Masasının Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Düzensiz ve etrafında çeşitli dikkat dağıtıcı etkenler bulunan karmaşık bir masada çalışmak daima zor olacaktır. Bu sebeple masanın üzeri olabildiğince sade ve karmaşadan uzak olması gerekmektedir. Seçilen çalışma masası oda içinde konumlandırılırken pencere ve kapı gibi dikkat dağıtıcı dış etkilere açık yerler tercih etmekten kaçınılmalıdır. Üzerinde küçük kutularda organize edilerek kolay ulaşılabilir hale getirilmiş kalem, silgi gibi yapılacak iş için gerekli malzemeler yeterli miktarda bulundurulmalıdır.

 

furniture outstanding office work table for office furniture idea work desks for office 19c8eb6c101714aa big 1024x512 - Çalışma Masasında Ergonomi

Yalnızca o esnada yapılacak işler işe alakalı malzemeler bulundurularak karışıklığın dikkat dağıtması önlenmelidir. Masa üzerine tam anlamıyla hakimiyeti sağlamak için kendi ekseninde dönebilen ve yüksekliği ayarlanabilen ergonomik kolçaklı sandalyeler kullanılmalıdır. Bu sayede masa üzerine olan görüş açısı doğru şekilde ayarlanarak boyun ağrıları önlenirken, diğer yandan bileklerin masa kenarlarına yaslanması sebebiyle bilek içlerinde yaşanan sinir zedelenmeleri engellenir.