Ofis Koltukları Ve Sağlık

Ofis Koltukları Ve Sağlık

Bir gün içerisinde dahi Türkiye’deki çalışma saatlerinin süresi baz alındığı takdirde, ortalama masa başında oturan bir kişi 10 saatten fazla süre günün oturarak geçirebilmektedir. Hatta gerçekleştirilen bir araştırma kapsamında bu durumun 10 saatin üzerine de çıkıldığı bilinmektedir. Bu da bir ofis koltuğu olarak ya da normal bir koltuk ile birlikte misafir koltuğu kapsamında mutlaka kaliteli bir malzeme yapısında üretimlerinin gerçekleştirilmesi ve ergonomik olmasının büyük bir önemini arz etmektedir.

enjoy 10520 - Ofis Koltukları Ve Sağlık
Özellikle duruş bozukluklarını ortadan kaldırmak ve omurga kapsamında insan iskelet yapısının herhangi bir yamukluk ortaya çıkarmaması adına ofis koltuklarının tamamen ergonomik bir şekilde, gün içerisinde en ufak bir rahatsızlık vermeden kullanılacak şekilde olmalıdır. Bu bağlamda ofis koltuğu için değişik gereksinimlerin olmasına dikkat edilmelidir. Bunlar içerisinde ilk olarak yükseklik ayarından bahsetmek mümkündür.

Eşit bir şekilde hem aşağı hem de yukarı kaldırma imkanı veren kaliteli ofis koltukları sayesinde, masanın yüksekliğine göre bir ayar yapılarak çok fazla eğilmeden hem sırt hem de boyun ağrılarının önüne geçmek mümkündür. Özellikle bu konuda bilgisayara sürekli olarak bakan çalışanlar boyun ağrısından çok fazla mustariptir ve zaman içerisinde bu durum göz yorgunluğu ve baş ağrısını da yanında getirir. O yüzden doğru bir şekilde yükseklik ayarı gerçekleştiren ofis koltuklarının önemi bu konuda oldukça büyüktür.

Ofis Koltukları İçin Sağlık Açısından Diğer Kriterler

İkinci durum ise ofis koltukları adına arkalık ve sırt desteğidir. Doğru bir oturma pozisyonu elde edebilmek için koltuğa oturulduğu zaman sırtın tam bir şekilde oturması ve bel çukurunun desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle de omurganın ‘S’ şekli ofis koltuğu bünyesinde uzun bir süre oturacak kişiler adına korunması büyük bir önem taşır.

cappa plus 15878 - Ofis Koltukları Ve Sağlık
Arka kısmının yaklaşık olarak 40 santimetre gibi bir genişliğe sahip olması ve esnekliği kapsamında rahatça yatırılması şeklinde üretimleri gerçekleştirilmelidir. Bu koltuklar yan kısımlarından ayrıca da destek vermelidir. Belki de ofis koltuklarında en önemli kısım hiç şüphesiz oturma bölgesidir. Kaymayan ve nefes alan bir malzemeden üretimlerinin gerçekleştirilmesi, terleme yapmayacak bir özelliğe sahip olması ve uzun süre oturulsa dahi yumuşaklığı sayesinde herhangi bir rahatsızlık hissettirmeyecek bir kalitede süngerden yapılması gerekmektedir.

Ofis Koltukları Sağlık Korunması İçin Çok Önemlidir

Bilgisayar başında otururken hem klavye için büyük bir rahatlık sağlayan hem de kolları destekleme adına rahatlatma imkanı veren ofis koltuğunun kol desteği de mutlaka kaliteli bir üretim altında yapılması ve dayanıklı olması önemlidir. Kesinlikle vücut yapısına göre ayarlama özelliği bulunmalıdır. Diğer yandan kol destek kısımlarının yüzeyinin özel bir yapı altında üretimlerinin gerçekleştirilmesi sayesinde dirsekler de bu şekilde korunabilmektedir.

fit 10557 - Ofis Koltukları Ve Sağlık
Son olarak ise ofis koltuk çeşitlerinin ayak bölümleri mutlaka farklı sayılarda ve eşit bir çapta yapılması gerekmektedir. Nitekim sadece belli bir noktada iş yapılmadığından dolayı ve farklı yerlerde geçmek gibi bir durumlar söz konusu olduğunda, koltuk tekerlekleri bu konuda büyük bir fayda sağlamaktadır.